Bize ulaşın

21.yüzyıl içerisinde teknolojik gelişme alanındaki yarış iyice hızlanmış, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) için Japonya’nın 1980’li yıllarda rakip olmasının ardından sahneye Çin de hem ekonomik, hem teknolojik hem de savunma sanayii alanlarında bir rakip olarak ortaya çıkmıştır. Bu da gelişmiş ülkeleri bilime, mühendisliğe ve yenilikçiliğe yatırım yapmaya yönlendirmiştir. Bu amaç doğrultusunda, ABD çeşitli reform girişimleri başlatmıştır. Bunlardan en tanınanları 1996’da yayımlanan National Science Education Standards kapsamında fen bilimlerinde hangi kazanımların nasıl öğretileceğine dair eyaletlere ve okullara yön veren bir öğretim programıdır. Bu program hem ABD’de hem de dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinde büyük bir karşılık bulmuştur. Bu programın amacı öğrencilere sınıflarda sorgulayıcı araştırmaya dayalı bir öğrenme tecrübesi yaşatmaktır.

ABD ve AB ülkelerinde, verilecek eğitimin felsefesi teknik bilgi ve beceriler veren, öğrencileri hayata hazırlayan, modern iş hayatının gereksinimlerine/becerilerine öncelik veren bir eğitim yaklaşımı ortaya koyma yolunda programlar ve projeler başlatılmıştır. Bu uygulamaların en yeni olanı STEM eğitim ve uygulamalarıdır. STEM eğitimi; Bilim (Science), Teknoloji (Technology), Mühendislik (Engineering) ve Matematik (Mathematics) kelimelerinin İngilizce olarak baş harflerinin kısaltmaları ile ortaya çıkmıştır.

Ülkemizde Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik kelimelerinin kısaltmaları yapılarak FeTeMM biçiminde adlandırılan STEM eğitimi sayesinde öğrenciler fiziksel, entelektüel ve kültürel dünyasını zenginleştirmekte ve eleştirel düşünme, problem çözme gibi öz yeterliklerini geliştirmektedir. İş dünyasına girdiğinde de bu üstün becerileri sayesinde iş hayatının istediği niteliklere kolayca uyum sağlayabilmektedir. STEM eğitimi, bu ihtiyaçları karşılayabildiği ve bütüncül bir bakış açısıyla sorunlara yaklaştığı için ortaya çıkmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

Son yazılar

Adres

Refik Saydam Cad. Akarca Sok. No.41 Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul

Bizi takip edin:)

Email
Facebook
Twitter
Instagram
Yeni haberleri alın